ARAMA
Makaleler
26.02.2022

ABD Futbol Federasyonu ile Kadın Milli Futbol Takımı Eşit Ücret Tartışması...

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın ülke Futbol Federasyonu’na karşı Mart 2019’da açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasıyla başlayan...

Jack Bantock,Wayne Sterling

ABD Kadın Milli Futbol Takımı (USWNT) 2012 CONCACAF Olimpiyat Oyunları Eleme Turnuvası şampiyonluk kupasıyla, 29 Ocak 2012. (Görsel Wikimedia Commons izniyle kullanılmıştır.)

ABD Kadın Milli Futbol Takımı'nın ülke Futbol Federasyonu’na karşı Mart 2019’da açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasıyla başlayan eşit ücret tartışması, iki kurumun 22 Şubat 2022'de vardığı anlaşmayla sonlanmak üzere. Wayne Sterling ve Jack Bantock’un kaleme aldığı, CNN'de yayımlanan “US Soccer and USWNT reach $24M agreement on equal pay dispute” başlıklı yazının öne çıkan bazı bölümleri Berfin Coşkun tarafından Türkçe'ye çevrildi.

Salı günü (22.02.2022) yapılan ortak açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri Futbol Federasyonu (US Soccer) ile Kadın Milli Futbol Takımı (USWNT) eşit ücret tartışmasına son vermek için anlaşmaya vardı.

Bu anlaşmazlık, Kadın Milli Takımı'nın Federasyonu cinsiyet ayrımcılığından dolayı dava ettiği Mart 2019’a kadar uzanıyor.

Salı günü yapılan ortak açıklamada, “Yeni toplu iş sözleşmesi müzakeresine bağlı olarak, eşit ücret üzerine uzun süredir devam eden anlaşmazlığı çözeceğimizi ve futbolda eşitliği ilerletmek için ortak bir bağlılıkla ve gururla yan yana duracağımızı bildirmekten memnuniyet duyarız” denildi. 

Anlaşmanın bir parçası olarak, Federasyon, davadaki kadın oyunculara 22 milyon doların yanında Kadın Milli Takımı'nın kariyer sonrası hedeflerine ve kadın ve kız futboluyla ilgili hayırsever çabalara fayda sağlayacak bir hesaba ek 2 milyon dolar ödeyecek.

Anlaşma, Kadın Milli Futbol Takımı için yeni Toplu İş Sözleşmesi’nin onaylanmasına bağlı.

Anlaşmada “Bugüne gelmek kolay olmadı” denildi. “Amerika Birleşik Devletleri Kadın Milli Futbol Takımı oyuncuları, hem kendileri hem de gelecekteki sporcular için eşit ücret elde etmeye çalışırken emsalsiz bir başarı elde ettiler” denildi.

“Bugün, bugünün mümkün kılınmasına yardımcı olmuş geçmiş Kadın Milli Futbol Takımı liderlerinin mirasını ve takip edecek olan bütün kadın ve kız çocuklarını tanıyoruz. Hep birlikte, bu anı onlara adıyoruz.”

“Kadın futbolunun büyümesi için hep beraber çalışmaya devam etmek ve Amerika Birleşik Devletleri’yle bütün dünyadaki genç kadınlar ve kız çocukları için fırsatlar geliştirmek için sabırsızlanıyoruz.”

Bu Noktaya Nasıl Geldik?

Salı günkü anlaşma, Kadın Milli Futbol Takımı'nın ABD Futbol Federasyonu’na karşı Mart 2019’da açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasına kadar uzanan bir tartışmanın çözümüne işaret ediyor.

28 takım oyuncusunun davacı olarak listelendiği davada Kadın Milli Takımı'nın erkeklerden daha az maaş aldıkları iddiası, kadın futbolcuların erkek meslektaşlarına göre daha fazla maç oynadıklarına ve daha fazla para kazandıklarına hükmeden federal yargıç Gary Klausner tarafından Mayıs 2020’de reddedilmişti.

Kararın ardından, Dünya Kupası’nın iki kere kazanmış Kadın Milli Takım oyuncuları Christen Press ve Tobin Heath CNN’e eşit ücret için mücadeleye devam etme isteklerini anlatmış ve Heath, mücadelelerini “futbolda kazanabileceğimiz her şeyden daha büyük” olarak nitelendirilmişti.

Temmuz 2021’de, Kadın Milli Takımı Mayıs 2020’de verilen karara karşı  “gerçeği yansıtmadığı” ve “hukuken yanlış” olduğu gerekçeleriyle temyize başvurmuştu.

Federasyon, takımın itirazına yanıt olarak, kararın Kadın Milli Takımı'nın hem giderek artan bir şekilde hem de maç başına Erkek Milli Takımı'ndan daha fazla ödeme aldığını doğruladığını belirten bir açıklamayı Twitter’dan paylaşmıştı.

Eylül 2021’de Federasyon tarafından her iki takım için de aynı sözleşmeleri içeren teklif ABD Kadın Milli Takım Oyuncuları Birliği tarafından “reklam numarası” olarak nitelendirilmişti.

Oyuncular için bir birlik gibi hareket eden ABD Kadın Milli Takım Oyuncuları Birliği, bir tweet’te “Federasyonun reklam numaraları ve medya üzerinden yaptığı pazarlıklar bizi adil bir anlaşmaya yakınlaştırmaz” demişti.

“Tam tersine, eşit ücret ve mümkün olan en güvenli çalışma koşullarını sağlamak için iyi niyetle pazarlık yapmaya kararlıyız. Fakat, Federasyon’un son zamanlarda bize yaptığı teklif ikisini de içermiyor.”

Federasyon, Birliği’n sosyal medya gönderisine kısa bir süre sonra şu tweetle yanıt vermişti; “Kadın ve erkek takımları için aynı sözleşme ve ödül parasının eşitlemesini tartışma teklifi gerçek, güvenilir ve iyi niyetlidir. Bir tanıtım numarası ise 90 dakikalık tek taraflı film.”
Wayne Sterling ve Jack Bantock’un kaleme aldığı, CNN'de yayımlanan “US Soccer and USWNT reach $24M agreement on equal pay dispute” başlıklı yazının öne çıkan bazı bölümleri Berfin Coşkun tarafından Türkçe'ye çevrildi. Yazının tamamına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://edition.cnn.com/2022/02/22/football/us-soccer-uswnt-equal-pay-agreement-spt-intl/index.html

Görsel: Wikimedia Commons izniyle kullanılmıştır.

Diğer Yazılar

Soru ve mesajlarınızı e-posta yoluyla bize iletebilirsiniz.

E-Posta Adresi:
info@sessizolmaz.org
Bizi Takip Edin

©2024 Tüm hakları saklıdır.