ARAMA

//Hakkımızda

Türkiye medya sektöründe, medyada yer almaya kadınlara nazaran daha istekli ve sosyo-kültürel olarak bu konuda daha rahat davranan erkek uzmanlara öncelik verme konusunda oluşmuş bir mesleki alışkanlık var.

Bize göre, medyada kadın uzmanların erkeklerden daha az görünmesinin iki ana nedeni bulunmakta:

Birincisi, program yapımcıları ve gazete editörleri misafir, uzman veya yorumcu ararken başvurdukları listelerin erkek ağırlıklı olması. Yapımcı ve editörler en vasıflı uzmanları aramak yerine, genellikle en kolay erişilebilen ve en müsait olanları tercih ediyorlar.

İkincisi, birçok kadın uzmanın televizyona çıkma, kamuya açık konuşma ve günlük gazetelere görüş verme ya da haberlerde yer alma konusunda isteksiz, deneyimsiz ya da güvensiz olmaları.

Bu sebeplerin yol açtığı dinamikler Türkiye’de yazılı ve görsel medyada erkek egemen bir resim oluşturuyor. Kadınların sosyal ve profesyonel hayata yaptıkları her türlü katkının medyaya yansıması ve kimlik, sınıf, siyasi görüş, eğitim düzeyi gibi farklılıklardan bağımsız olarak bakış açılarını görünür kılınması gerekiyor.

Toplumda yüksek seviyede yaygın olan kadına yönelik ayrımcı tutum ve şiddeti ortadan kaldırmanın bir yolunun, kadınların, topluma katkıları, fikirleri, bilgileri ve uzmanlıkları ile görünürlüklerinin artması olduğunu düşünüyoruz. İşte bu nedenle SensizOlmazSessizOlmaz blog kadın uzmanlara platform sağlayan bir içerik sayfası olarak hayata geçirildi.

Blogun amacı güncel mesele ve süreçlere dair farklı yaklaşımlar getiren zihin açıcı yazılar yayınlarken bu konulara ilgi duyan herkes için başvuru kaynağı olacak bir arşiv oluşturmak.
 
Eğer sizin de yakın dönemde akademik dergide çıkmış bir makaleniz, kapsamlı bir araştırma raporundan ya da matbu/çevrimiçi kitaptan yola çıkarak genel okuyucuya hitap eden bir yazınız veya yazı fikriniz varsa Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz Blog için daha önce başka bir yerde yayınlanmamış yeni bir yazı/ haber hazırlayabilirsiniz. 
 
Genel olarak yayımladığımız yazıların sade ve anlaşılır bir dille yazılmış olmasına, kullanılan verilerin güvenilir kaynaklara dayandırılmasına ve gerekli yerlerde kaynak belirtilmesine dikkat ediyoruz. Aynı zamanda bu yazıların 1500 kelime sınırını aşmamasını hedefliyoruz.
 
Yazı yayımlamaya dair daha fazla bilgi almak ve blogda görmek istediğiniz içerikleri, yazılarınızı, yazı fikirlerinizi bizimle paylaşmak için aşağıdaki mail adresleri üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  

İletişim

Ayşe Yırcalı
Editör ayseyircali@gmail.com
Berfin Coşkun
Proje Asistanı info@sessizolmaz.org

Soru ve mesajlarınızı e-posta yoluyla bize iletebilirsiniz.

E-Posta Adresi:
info@sessizolmaz.org
Bizi Takip Edin

©2024 Tüm hakları saklıdır.