ARAMA
Podcast
03.01.2023

Medyada
Dağları Delenler

Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz, "Medya’da Dağları Delenler" adlı bu ilk podcast bölümünde Türkiye basınında muhabirlik ve köşe yazarlığı...

Proje Ekibi

Podcast

03.01.2023
2 DAKİKA OKUMA SÜRESİ
PAYLAŞ

Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz, "Medya’da Dağları Delenler" adlı bu ilk podcast bölümünde Türkiye basınında muhabirlik ve köşe yazarlığı yanısıra yöneticilik kadrosunda da bulunmuş duayen gazeteciler Nurcan Akad ve Nihal Bengisu Karaca’yı ağırlıyor.

Sensiz Olmaz Sessiz Olmaz, "Medya’da Dağları Delenler" adlı bu ilk podcast bölümünde Türkiye basınında muhabirlik ve köşe yazarlığı yanısıra yöneticilik kadrosunda da bulunmuş duayen gazeteciler Nurcan Akad ve Nihal Bengisu Karaca’yı ağırlıyor. Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğiyle Türkiye’nin sayılı Kadın genel yayın yönetmenleri arasında yer almış Akad hali hazırda Zarakol İletişim Hizmetleri Genel Müdürü. Aksiyon dergisinde başladığı gazetecilik kariyeri süresince Zaman gazetesi Pazar eki yönetmenliği de yapmış Nihal Bengisu Karaca ise Habertürk sitesinde köşe yazarı.

Akad ve Karaca Türkiye’nin siyaseten farklı olsa da özellikle yönetim kadroları söz konusu olduğunda birbirine benzer şekillerde erkek egemen iki mahallesinde ‘80lerden günümüze kadınların basın sektöründeki temsiliyet deneyimlerini anlatıyorlar. Seksenli yıllarda kadın genel yayın yönetmeni sayısı sıfır ve gazete eki yönetmenliğinde bulunan kadın sayısı sınırlı olan Türkiye 2000li yılları üç kadın genel yayın yönetmeni ile karşılamış olsa da Türkiye gündelik basınının yönetim kadroları bir erkekler klübü olmaya devam ediyor. Akad ve Karaca bu zorlu dünyada kadın olarak verdikleri mücadeleyi anlatırken birbirlerinin hikayelerini dinlerken geleceğe ilişkin neler yapılabileceğini de tartışıyorlar.

Medyada Dağları Delenler adlı ilk podcast bölümünü aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz. 

https://open.spotify.com/episode/6WWWUi8AyTFAfRQx12g6BD?si=3fbed8af51644430 

 

Diğer Podcast Paylaşımları

Soru ve mesajlarınızı e-posta yoluyla bize iletebilirsiniz.

E-Posta Adresi:
info@sessizolmaz.org
Bizi Takip Edin

©2024 Tüm hakları saklıdır.